AKSAMITKA jadalna

AKSAMITKA jadalnaUsługa: AKSAMITKA jadalna
Cena: -
Kraj pochodzenia: Polska.

Opis: Nazwa jej pochodzi od bardzo drobnych, żółtych, 4-5-płatkowych kwiatków o średnicy od 10 do 15 mm, które ukazują się na zakończeniach łodyg.
Aksamitka jest rośliną leczniczą i przyprawową, ale też ozdobną i kosmetyczną. Płatki jej kwiatów stanowią jedno z najbogatszych i najcenniejszych źródeł karotenoidów – barwników o działaniu przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym. Wyciąg z kwiatów aksamitki zawiera około 27% karotenoidów, w tym estry ksantofili 86,1%, estry kryptoksantyny 1,5%, ß-karoten 0,4%. Zawartość ksantofili w suchej masie kwiatów aksamitki wynosi 17,8 g·kg-1. Najbardziej istotnym związkiem tej grupy barwników jest luteina.
Wzrost zainteresowania wykorzystaniem naturalnych barwników roślinnych w przemyśle spożywczym przyczynił się do rozwoju badań nad składem chemicznym kwiatów z działu Tagetes. Kwiaty aksamitek uznano za cenne źródło karotenoidów, poza tym takich związków biologicznie aktywnych, jak tiofeny, saponiny triterpenowe, garbniki, cholina, śluzy i flawonoidy (9-22%). Flawonoidy dotychczasowe w liściach i kwiatach aksamitki to głównie kwercetagetyna, patuletina, patuletrina, myricetyna, kwercetyna, luteolina i kempferol.
Aksamitkę charakteryzuje intensywny, balsamiczno- gorzki smak oraz korzenno-kamforowy zapach. Z kwiatów przyrządza się herbaty. Możemy też nimi przyprawiać tłuste dania mięsne, zupy, różnego stylu sosy i pasty rybne. W Ameryce i w Indiach z roślin Tagetes minuta otrzymywany jest cieszący się dużą popularnością jako przyprawa olejek „aksamitkowy”. W Meksyku, w Peru i w Indiach kwiaty są powszechnie stosowane do barwienia potraw.
Kwiaty aksamitki wykorzystywane są też w kosmetyce, m.in. jako składnik perfum, oraz w fitoterapii i w aromaterapii. Według nomenklatury medycznej, rośliny z działu Tagetes zaliczane są do roślin aromatycznych, zawierających biologicznie czynne składniki, głównie pochodzenia olejkowego, o działaniu moczopędnym, rozkurczowym i przeciwzapalnym. W okulistyce szczególne znaczenie farmakologiczne ma luteina – główny składnik szerokiej gamy preparatów okulistycznych.

Obsługiwane kraje: Polska, Świat
Kreator bukietów: Tak
Potwierdzenie dostawy SMS: TAK
Dodatki: odżywki do kwiatów, czekoladki, kartka dekoracyjna, torty
kliknij aby zobaczyć ofertę

doręczanie kwiatów